HAVAJ

Hlavní město Honolulu
Rozloha 16 760 km2
Nejvyšší bod Mauna Kea (4205 m n. m.)
Jazyk angličtina, havajština
Náboženství křesťané 68 %, budhisté 9 %, mormoni 2 %, ostatní 5 %, bez vyznání 16 %
Státní zřízení členský stát USA
Vstup do Unie 21. srpna 1959
Měna Americký dolar (USD)

 

HAVAJSKÉ OSTROVY

Ráj pohádkových možností, nekonečné pláže, příkré útesy a romantické zátoky ke koupání, surfování a potápění … To není zdaleka vše, vždyť Havajské ostrovy to je také exotická příroda, činné sopky, deštné lesy, ananasové pole, polynéská kultura a přátelští lidé. Havajské ostrovy zkrátka vyhovují všem, kdo hledá odpočinek a zároveň uspokojí i nejnáročnější cestovatele prahnoucí po poznáním. Co dodat, snad jen ALOHA – vítejte.

Centra CR:

  • Honolulu (Oahu)
  • pláž Waikiki

Havajské ostrovy sestávají z osmi hlavních ostrovů. Největší ostrov Havaj (zvaný také jako Velký ostrov „Big Island“), následující Oahu, Maui, Kauai, Molokai, Lanai, Nihau a Kahoolawe. Toto souostroví je známé tím, že vzniklo sopečnou činností. Severozápadní ostrovy jsou starší. V dnešní době je aktivní vulkanická činnost pouze na ostrově Havaj a na podmořské sopce Loihi.

Havajské ostrovy byly osídleny před 1500 lety a to Polynésany. První, kdo z evropy navštívil Havajské ostrovy byl britský mořeplavec James Cook, který je v roce 1778 nazval Sandwichovy ostrovy.

Podnebí

Podnebí je velice příjemné s dlouhým slunečním svitem a větry, které snižují tropické teploty. Návětrné svahy hor dostávají enormní množství srážek a jsou proslulé hustými pralesy s četnými vodopády. Teploty nejstudenějšího měsíce dosahují 18 - 21° C.

Ekonomika

I když cestovní ruch je pro ekonomiku ostrovů rozhodující, vysokou úroveň vykazuje zemědělství i průmysl. Hlavními plodinami jsou cukrová třtina a ananasy. Dále se pěstuje kokosovník, kávovník, banánovník, citrusy, rýže aj. Důležitým zdrojem příjmů je také exotická květena, zejména orchideje - Havajské ostrovy jsou největším vývozcem. Průmysl se zaměřuje hlavně na zpracovávání zemědělských produktů. Rozvíjejí se i moderní průmyslová odvětví jako elektronika, polygrafie a nebo čistá chemie.

Zajímavosti

Jedním z „vývozních artiklů“ Havajských ostrovů jsou tanečnice a tanečníci tradičního domorodského tance hula-hula. Tanečníci jsou při něm oděni do pestrých látek, mají čelenky upletené z listů a kvetů, stejně tak i sukně. Kotníky a zápěstí mají ozdobené barevnými šperky a na krku mají tzv. věnec lei.

Velmi známé je slovo ALOHA, které by se dalo přeložit jako „láska“, ale používá se k vyjadřování všeho hezkého. Znamená také pozdrav nebo třeba „děkuji“. ALOHA je slyšet skutečně na každém rohu, proto není divu, že se Havajským ostrovům přezdívá také „Stát Aloha“.

Pozn.: V nadmořských výškách nad 3 000 m je možno provozovat i zimní sporty.