AMERICKÉ STŘEDOMOŘÍ

Americké středomoří tvoří ostrovy mezi Karibským mořem a Atlantickým oceánem - Karibik.

KARIBIK

Karibik je region v nejjižnější části Severní Ameriky. Zahrnuje ostrovy v Karibském moři (Antily), Bahamy a pobřeží Střední a Jižní Ameriky omývané právě Karibským mořem. Panamským průplavem je Karibské moře spojeno s Tichým oceánem.

Karibik resp. ostrovy se v něm nacházející jsou také někdy nazývány jako Západní Indie.

Cestovní ruch:

Karibik je světově významná oblast CR, ročně sem zavítá přes 10 miliónů turistů. Návštěvníky lákají příznivé podmínky:

  • příjemné klima: listopad-květen 20-25° C, v létě 30° C
  • teplota vody je stále vysoká: 25-28° C
  • minimální srážky
  • nádherné pláže s jemným pískem a průzračnou vodou
  • bohatá mořská fauna, bujná vegetace na pobřeží

Karibik nabízí celoroční rekreaci u moře, vodní sporty, podmořské vybavení, jachting, kvalitní MTZ*. Většina návštěvníků je ze Spojených států.

*MTZ - materiálně technická základna

Rozdělení Karibiku:

  • MALÉ ANTILY - pás malý ostrovů ve východní části Karibiku, největší ostrov je Trinidad. Malé Antily se dále dělí na:
    • Závětrné ostrovy (severní větev): Anguilla, Antigua, Barbuda, Dominika, Guadeloupe, Montserrat, Nevis, Panenské ostrovy, Saba (součást Nizozemských Antil), Svatý Bartoloměj, Svatý Eustachius (součást Nizozemských Antil), Svatý Kryštof, Svatý Martin
    • Návětrné ostrovy (východní větev): Barbados, Grenada, Martinik, Svatá Lucie, Svatý Vincenc, Tobago, Trinidad
    • Závětrné Antily (jižní větev): Aruba, Bonaire (část Nizozemských Antil), Curacao (hlavní ostrov Nizozemských Antil)
  • BAHAMSKÉ OSTROVY - Striktně vzato již neleží v Karibiku, ale severně od Kuby v Atlantském oceánu, jsou politicky rozděleny na:

Historie:

Kryštof Kolumbus

Ameriku objevil Evropan Kryštof Kolumbus. Od královského páru dostal dvě malé lodě (Pinta a Niňa) a jednu větší (Santa Maria). S posádkou několika desítek mužů se dne 3. srpna 1492 vydal na cestu. Jako první objevil ostrov z Bahamského souostroví – San Salvador. Kolumbus se domníval, že jde o Indii, proto nazval místí obyvatele Indiány. V roce 1492 objevil ještě pobřeží Kuby a Hispanioly. Druhou výpravu podnikl v letech 1493-1496 přičemž doplul k Portoriku, Malým Antilám a Jamajce. Břehy Jižní Ameriky objevil až při dalších výpravách. Z poslední cesty se Kolumbus vrátil 17. listopadu 1504, dva roky na to zemřel. Jeho ostatky jsou uloženy v Seville.

Španělsko-americká válka

Španělsko-americká válka na počátku 20. století byla důležitým aspektem pro celý Karibik. USA vyprovokovalo válku za účelem získání nezávislosti pro Kubu a s vidinou zisku rozsáhlých zámořských území Španělska. Střetnutí proběhlo jednostranně a Španělsko utrpělo ničivou porážku. Španělsko přistoupilo na pařížskou mírovou smlouvu a USA předalo Kubu, Portoriko, Filipíny a Guam. Ostatní pacifické kolonie Španělska byly prodány Německu.